Výročie svadby je rozhodne výnimočná udalosť, pri veľkých výročiach si niekedy snúbenci dokonca znova vymieňajú snubné prstene, aby ešte viac spečatili svoju lásku a vzťah. To, že sa 50ročnému výročiu svadby hovorí zlatá svadba a 60ročnému diamantová vie snáď každý, ale pri nižších výročiach sa na tieto poetické názvy väčšinou zabúda. Čo je teda škoda, pretože každá oslava výročia výmeny snubných prsteňov si zaslúži špeciálnu pozornosť.

Zaujímavé názvy sa spájajú s výročím v prvých desiatich rokoch od svadby. Prvé výročie od svadobného obradu nesie názov bavlnená svadba, druhé papierová a tretie výročie kožená. Pokiaľ sú to štyri roky, kedy ste si s partnerom vymenili prstene, tak sa môžete pýšiť názvom kvetinová svadba, pri piatich rokoch spoločného manželstva to je drevená svadba a o rok neskôr ide o svadbu železnú. Ďalšie výročie až do 10 spoločných rokov od svadby nesú názov vlnená, bronzová, hlinená a cínová
 
Menej známou je tiež slonovinová svadba, ktorá sa spája s 14. výročím  svadby a následná 15. svadba, krištáľová. Práve pätnásty spoločný rok manželstva je tým posledným rokom, kedy sa špeciálnym názvom označujú každé jednotlivé roky manželstva. Od tohto roku sa toto označovanie používa až v intervaloch piatich rokoch. Všetci sme už niekedy počuli o porcelánovej svadbe, striebornej alebo perlovej, teda o výročiach 20, 25 a 30 rokov od svadby. A ako budete nazývať svoje výmeny svadobných obrúčok 35, 40 a 45 rokov od svadby? Korálová, rubinová a safírová. 
 
Výmenou snubných prsteňov v priebehu svadobného obradu rozhodne nič nekončí, ako si niekedy hlavne muži môžu myslieť. Naopak, začína nový, spoločný život, ktorý okrem lásky a založenia rodiny drží pohromade práve aj svadobné obrúčky. Venujte dôkladnú pozornosť ich výberu, pretože pokiaľ sa budete o svoj vzťah s drahou polovičkou starať, stanú sa snubné prstene neodeliteľnou súčasťou Vašich životov po niekoľko nasledujúcich storočí. A možno to budete práve Vy, kto so svojou manželkou či manželom oslávi výročie 75 rokov od svadby – tzv. korunovačnú svadbu. To znie pekne, čo myslíte?