Vybrať ten pravý zásnubný prsteň stojí väčšinu mužov mnoho úsilia a občas aj nejakú tú vrásku na čele naviac. Zladiť potrebnú veľkosť, cenu a design prsteňa si žiada hodiny a hodiny poctivého vyberania. Najjednoduchšie je zistiť práve veľkosť prstu partnerky, na ktorom bude zásnubný prsteň nosiť, a tiež odhadnúť cenovú reláciu, do ktorej by sa mal prsteň zmestiť. Ako však vyberať zásnubné prstene z hľadiska designu?

Keď partnerka po prvý krát uvidí zásnubný prsteň, ktorý pre ňu jej snúbenec vybral, nebude sa zaujímať o cenu, ale o jeho vzhľad. Je dôležité, aby sa jej naozaj páčil – aby ladil k jej vkusu a estetickému cíteniu. Vždy preto k výberu prsteňa myslite nato, čo má Vaše partnerka rada, akému typu šperkom dáva prednosť. Pokiaľ si napríklad potrpí na čisté, jednoduché šperky vyrobené z jedného kovu bez farebného zvýraznenia, nekupujte jej extravagantný prsteň z čiernej keramiky s vybrúsenými hranami. Radšej vsaďte na osvedčenú klasiku jednoduchého prsteňa s krásne vybrúseným kameňom uprostred.
 
Práve zásnubné prstene so zasadeným jedným kameňom sú nestarnúcou klasikou, ktorá robila dojem pred dvadsiatimi rokmi a bude obdivovaná aj za ďalších dvadsať rokov. Jedná sa o najbežnejší typ zásnubných prsteňov, ktorý muži darujú svojím partnerkám; to však neznižuje jeho hodnotu, naopak. Klasický typ zásnubných prsteňov je vhodný aj pre atraktívne ženy, ktoré nie sú štandardne zvyknuté nosiť šperky. Jednoduchý prsteň s elegantne zasadeným kameňom bez ďalšieho výrazného zdobenia bude pre ňu tou správnou voľbou.
 
Existuje však aj kategória žien a párov, ktoré dávajú prednosť originalite a vybočenia z rady. A v prípade zásnubných prsteňov tomu nie je inak. Pokiaľ partnerka, pre ktorú prsteň vyberáte, uprednostňuje osobitý štýl a má rada vybočenie z rady, vyberte jej prsteň s originálnymi motívmi. Môže ísť napríklad o viac drobných kameňov, ktoré sú zaradené vedľa seba a ktoré nie sú bežnou voľbou pri výbere zásnubného prsteňa, alebo napríklad o zásnubný prsteň spletený z dvoch pásikov kovu.