Slovo robí muža a šperk ženu, najmä, ak je osadený drahokamom. Najvyššie jedným zo štvorice "kráľovských" kameňov: Diamantom, rubínom, zafírom alebo smaragdom. Zlostná zelená farba smaragdu vyžaruje nádych tajomna a krásne podčiarkne ženskú charizmu.

O cene rozhoduje farba

Smaragd, zelená odroda beryl, nie je jediný drahokam zrodený z tohto minerálu. Najznámejší súrodenec, akvamarín, uchvacuje nádhernými odtieňmi modrej farby. Meno "smaragd" pochádza z gréčtiny: "smaragdos", čiže zelený kameň.

Farba je jedným z kritérií hodnotenia kvality smaragdu. Najcennejšie sú kamene farby svieže jarnej lúky. Charakteristickou zvláštnosťou kameňa je schopnosť rozkladať svetlo (dichroismus). Smaragdy menia farbu v závislosti na polohe kryštálu k prechádzajúcim cez svetelným lúčom, otáčanie kameňom posúva zafarbenie od modrasto zelenej cez trávovo zelenú až po žltozelenú. Farebné prechody závisia na množstve stopových prvkov vanádu a chrómu, ktoré nesú zodpovednosť za farbu drahokamu. Tá je unikátna nielen pre krajinu nálezu, ale dokonca aj pre jednotlivé ložiská.

Druhým kritériom určujúcim kvalitu a tým aj cenu smaragdu je čistota kameňa. V priebehu kryštalizácie vznikajú drobné inklúzie a praskliny. Tie sú síce na jednu stranu dôkazom prírodného pôvodu kameňa, na druhej strane platí, že čím je kameň čistejší, tým je hodnotnejší. A to až tak, že dokonale čistý smaragd je pri rovnakej váhe drahší ako diamant.

Najznámejšie náleziská, odkiaľ pochádzajú aj najviac cenné kamene, leží v Kolumbii, kde ich ťažili už Inkovia. Vďaka španielskym conquistadorom objavili smaragdy Európu a Európa smaragdy. Monarchovia si ich obľúbili natoľko, že v Európe snáď nenájdete korunovačné klenoty, na ktorých by chýbal smaragd. Vrátane tých českých.

 

Kameň a šperkár

Smaragdové šperky sú pýchou každého šperkára. Kto by nechcel vytvoriť niečo nadčasové, čo podčiarkne osobnosť nositeľa. Ku smole šperkárov je smaragd trucovitý a bráni sa opracovaniu, a to predovšetkým svojou krehkosťou. Preto vyžaduje jemné zaobchádzanie a opatrnosť. Takmer ako ženy, ktoré potom tieto skvostné šperky vystavujú obdivu.

Všetky ostatné drahokamy dosahujú dokonalosti briliantovým brusom. Celkom 57 faziet (plôšok) odráža svetlo a výsledné trblietanie doslova a do písmena oslňuje. Avšak smaragd vyžaduje iný prístup. Dokonca do takej miery, že smaragd donútil brusičov vymyslieť špeciálny výbrus.

Smaragdový brúsenie (emerald cut) je obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru so zrezanými rohmi. Necháva vyniknúť kráse drahokamu a súčasne obmedzuje mechanické namáhanie a bráni poškodeniu. Známe sú tiež výbrusy v tvare kvapky, slzy alebo oválu. Ak obsahuje smaragd veľké množstvo inklúzií, býva vybrusovanie ako kabošon - oblý tvar s rovnou spodnou plochou, ideálny pre výrobu šperkov, jedno či vsadzovaním, opletaním alebo lepením. Ženy ozdobené smaragdovými klenotmi, či už prsteňmi, náušnicami, náhrdelníkmi alebo kompletnou úpravou, sú ozdobou každej spoločenskej udalosti.

Vybrať prsten

 

Magická moc smaragdov

Možno pre farbu pripomínajúcu more s doteraz neprebádanými hlbinami je smaragd opradený mnohými mýtmi a legendami. Veľkej obľube sa tešil v starovekom Egypte za Strednej ríše, Ptolemaiovcov a milovala ho tiež Kleopatra. Starovekí myslitelia prisudzovali smaragdu veľkú moc. Považovali ho za kameň múdrosti alebo večného života, Cisár Nero údajne pozoroval gladiátorské hry s brúseným smaragdom. V Ázii z neho vyrezávali sošky Budhu. Indiáni mu prisudzovali liečiteľské schopnosti a verili, že prináša šťastie a blahobyt.

V staroveku našiel smaragd, ale aj iné drahokamy, uplatnenie v kozmetike. Smaragdový prášok slúžil na vytvorenie napríklad očných tieňov. Verilo sa, že smaragd posilňuje zrak a chráni pred slepotou. Preto sa, pri zápaloch očí, dávali do kútikov malé smaragdové perly. Na druhej strane sa skôr tradovalo, že pohľad na smaragd dokáže oslepovať hadmi. Neplatilo samozrejme ani jedno, ani druhé.

 

Smaragdový šperk - vhodný darček nielen pre Býkov

Zvieratník prisudzuje smaragd Býkom, mesiaci máj, živlu Zeme a planéte Venuši. Ľudia narodení v znamení Býka čerpajú z kameňa schopnosť odkrývať tajomstvá života a prehlbovať intuitívne vnímanie. Súčasne sú realistickí a spoľahliví. Zelený drahokam priaznivo ovplyvňuje ako ľudské telo, tak ľudskú dušu. Okrem iného má posilňovať imunitu a brániť depresiám.

Šperky a drahokamy patria k sebe a spoločne predstavujú originálny darček, ktorý nemôže byť nevhodný. Šperk so zeleným drahokamom poteší nielen ženy, ale aj muža. Tí určite nedocenia náušnice ani náhrdelníky, ale manžetové gombíky alebo spona do kravaty bude trefou do čierneho.

Kto si láme hlavu s výberom, tak nech neváha a navštívi naše zlatníctvo. Nepochybne nájde to, čo hľadá a ak nie, môžeme spracovať akýkoľvek šperk so smaragdom priamo na objednávku, presne podľa vašich predstáv.

Prívesok z bieleho zlata so smaragdom

Náušnice s briliantami a centrálnym kameňom

Prsteň s briliantmi a smaragdom

Nežný prívesok z bieleho zlata, ktorého tvar pripomína motýľa, je zdobený jedným farebným kameňom, okolo ktorého sa blyštia štyri drobné brilianty.

Oslnivé náušnice sú posiate drobnými briliantmi, ktoré zvýrazňujú dominantný farebný kameň. Ženu Vášho života zaiste tieto dva malé skvosty uchvátia.

Úchvatný prsteň je posiaty drobnými žiarivými briliantmi, ktoré podčiarkujú dominantný farebný kameň, uchopený v prekrásnej korunke.