Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa briliant dostal do Vášho zásnubného alebo svadobného prsteňa? Aká je jeho minulosť, ako vyzeral vo svojej pôvodnej podobe a ako vlastne dosiahol svoju podobu? A ako to vlastne je s tým diamantom a briliantom?
  
Diamant je nerast, surovina, ktorá sa ďalej brúsi do podoby briliantu – a tie sa potom umiestňujú do svadobných a zásnubných prsteňov, šperkov alebo si ich ľudia zháňajú ako investície. A teraz troška opakovania zo školy : diamant je najtvrdším prírodným minerálom a okrem toho má tiež najvyššiu tepelnú vodivosť. Aj vďaka svojej mechanickej odolnosti je tak obľúbenou voľbou pre zdobenie šperkov a hocikto do nich neváha investovať. 
 
Diamanty sú ukryté v ložiskách po celom svete, najviac je ich však v Afrike – podľa oficiálnych údajov až 65 percent celkovej produkcie. Okrem toho sa dá veľké množstvo vyťažiť aj v Rusku, Austrálii alebo Kanade. V týchto a v ďalších zemiach pracujú vo dne v noci tisíce ľudí, ktorí sa podieľajú na dlhej premene diamantov do podoby šperkov. 
 
Vyťažené diamanty sú odovzdané odborníkom, ktorí ich roztriedia a jednotlivo ocenia. Potom berú farbu diamantu, tvar, kvalitu aj veľkosť. Len zhruba pätina diamantov potom putuje do šperkárskeho priemyslu a ďalej ich využíva napríklad pre svadobné a zásnubné prstene. Zvyšok sa používa napríklad ako ostrie nástrojov. Okrem toho sa veľká časť diamantov dodáva na burzy.
 
Na našej planéte neexistuje iný drahokam, okrem diamantu, ktorý sa vyskytoval v rôznych farebných modifikáciách. Najviac ocenený je však bezfarebný diamant – taký, ktorý nie je sfarbený rôznymi nečistotami. Vo svojej surovej podobe však nie je diamant nijak zaujímavý ani pekný, s veľkou pravdepodobnosťou by ste pri jeho náleze nerozpoznali jeho hodnotu a považovali ho napríklad za kus skla. Dokonalý tvar diamantu zaistí až brúsenie, ktoré je majstrovským remeslom a u veľkých a drahých kameňov sa prevádza ručne. 
 
Zaujímavosť na záver: Aby ste získali 1 karát diamantu, takže asi 0,2 gramu, je potreba vyťažiť v priemere 250 tón zeminy.