Stálicou medzi materiálmi na výrobu zásnubných a svadobných prsteňov je síce desiatky rokov zlato a striebro, nič menej v poslednom desaťročí sa čím ďalej tým viac obľubujú aj prstene z platiny. V čom je kúzlo a výnimočnosť šperkov z tohto ušľachtilého kovu?

Nespornou výhodou platinovej zliatiny oproti iným kovom je predovšetkým to, že nespôsobuje žiadnu alergiu. 
 
Okrem toho sa na platine cení predovšetkým jej vysoká pevnosť a mechanická odolnosť. Tieto vlastnosti prispievajú k tomu, že drahé kamene do nej vložené veľmi dobre držia a neuvoľnia sa. Vzhľadom k týmto atribútom sa do platinových prsteňov vkladajú vo väčšine diamanty, ktoré ešte dodajú exkluzivitu. Platina na viac ani po desiatkach rokov nestráca svoju žiarivo bielu farbu a nežltne, v kombinácii s iskrivými diamantmi sa tak stáva hodnotovým dedičstvom pre niekoľko generácií. 
 
Vyššia cena platinových šperkov, ktorá sa pohybuje okolo dvojnásobku 14karátového zlata (obsahuje 58,5% rýdzeho zlata), je daná predovšetkým vyšším obsahom rýdzej platiny v zliatine (95%) a vyššou hustotou, takže vyššia váha šperku v platine. V súčasnej dobe sa ťaží väčšina platiny v Juhoafrickej republike, v menšej miere v Rusku a Kanade.
 
Prstene z platiny sú síce vysoko odolné mechanickému poškodeniu, aj tak je ale potreba mať na pamäti, že na niektoré činnosti je istejšie prsteň radšej odkladať. Pokiaľ chcete mať prsteň aj po desiatky rokoch krásne lesklý, zaneste ho raz za dva roky ku zlatníkovi na profesionálne preleštenie. 
 
Ak chcete do zásnubných prsteňov pre svoju vyvolenú či do svadobných obrúčok, ktoré spečatia Vašu lásku investovať, vyberte si určite prstene z platiny. Okrem spečatenia Vášho sľubu vernosti je platina aj veľmi výhodnou investíciou a uchovaním hodnoty do budúcna.