V živote takmer každého muža nastane okamžik, kedy zistí, že partnerku, ktorá mu už niekoľko rokov stojí po boku, si chce vziať a stráviť s ňou zvyšok života. Pred samotnou svadbou, ktorá sľub lásky a vernosti navždy spečatí, by však mal muž požiadať partnerku o ruku a dať jej zásnubný prsteň. Aký typ materiálu vybrať, ako odhadnúť veľkosť prsteňa a čo za kameň doň vložiť ? Nebojte, radi Vám poradíme.

V prvom rade je potrebné zistiť, aká veľkosť prsteňa bude Vašej partnerke vyhovovať. Majte na pamäti, že zásnubný prsteň sa nosí na ľavej ruke a to najčastejšie na prsteníčku. Zistiť veľkosť prsteňa však nie je jednoduché, na viac ak nechcete, aby partnerka pojala podozrenie, že zásnuby chystáte. Najjednoduchšou variantov je zmerať niektorý z prsteňov, ktorý Vaša partnerka nosí – počkajte, kým zaspí alebo bude v sprche, potom u prsteňa zmerajte jeho priemer alebo jeho vnútorný obvod obkreslite na papier. Pri výbere konkrétneho prsteňa následne zlatník Vašu nameranú hodnotu porovná s oficiálnym vzorníkom a určí približnú veľkosť prsteňa pre Vašu snúbenicu. Najlepšia a najpresnejšia varianta však je, pokiaľ máte k dispozícií iný z partnerkiných prsteňov a môžete ho priamo porovnať so zásnubnými prsteňmi u zlatníka. Nie je to však úplná potreba. Väčšina zásnubných prsteňov sa dá dodatočne upraviť na veľkosti. 
 
Klasické zásnubné prstene vždy boli a sú vyrobené zo zlata, a to predovšetkým zo symbolických dôvodov. Zlato je totiž drahý kov, a vy darovaním takto hodnotného šperku vyjadrujete svoj hlboký cit k partnerke. Zásnubné prstene sa v menšej miere vyrábajú zo žltého zlata, biele zlato má väčšinou prednosť, alebo sa perfektne doplňuje so zasadenými kamienkami. Určite však nezabudnite rešpektovať druh šperku, ktorý Vaša partnerka nosí – pokiaľ si potrpí na klasické žlté zlato, tak neexperimentujte a poriaďte jej zásnubný prsteň práve zo žltého zlata. 
 
Pokiaľ Vám to finančná situácia dovolí, máte samozrejme na výber aj z iných materiálov, ako je zlato. Môžete zvoliť napríklad platinu, kráľovnú medzi drahými kovmi. Nespornou výhodou platiny pred bielym zlatom je jej vysoká belosť a odolnosť voči opotrebeniu. Platinový prsteň je doslova pre viac generácií. 
 
K zásnubnému prsteňu bezpodmienečne patrí aj ozdobenie druhým kameňom. Najčastejšie sa jedná o kameň zasadený do stredu prsteňa, ktorý jasne symbolizuje k akej príležitosti je prsteň určený. Výnimkou však nie je ani viac kameňov na jednom prsteni, myslite však nato, že jeden kameň by mal byť vždy väčší a dominantnejší. Najčastejšie zasadeným kameňom je briliant, ktorý je pre svoju trvácnosť, lesk a vlastnosti najvhodnejší pre zásnubné prstene a svoju hodnotu si uchová naveky. Zirkón je takmer dokonalou náhradou diamantu a oko laika jej od diamantu ani nerozozná, ale za pár rokov môže byť rozdiel poznateľný už aj okom. Zásadná nevýhoda zirkónu je, že časom stratí lesk, vadí mu kyslé prostredie, čistiace prostriedky, slaná voda a kameň matnie a matnie. Čo je najviac vidieť pri porovnaní s novým zirkónom. Pri diamantoch toto nehrozí, ten sa bude krásne lesknúť naveky. Čo sa zirkónov týka, tie sú zasadené do všetkých materiálov, z ktorých sa zásnubné prstene vyrábajú. Pri diamantoch tomu však nie je inak, vďaka ich vyššej cene sa zasádzaju len do drahých kovov. 
 
Prstene osadené diamantom nemusia byť za desiatky tisíc. Vždy záleží na veľkosti diamantu a váha zlata či platiny. Je len na Vašom posúdení, čo Vašu partnerku poteší viac. Či zásnubný prsteň s väčším zirkónom, alebo s menším diamantom. 
 
Nezabudnite, že zasnúbenie by malo trvať spravidla šesť mesiacov až jeden rok a následne by malo ako dôkaz vzájomnej lásky vyvrcholiť svadbou.