Diamant ako večná investícia. 

Musí ale spľňať určité predpoklady z hľadiska kvality, ktorá je charakterizovaná štyrmi základnými vlastnosťami diamantov – tzv. 4C (carat, color, clarity, cut).

Hmotnosť (carat)

Karát je jednotkou váhy diamantu. Jeden karát (1ct) sa rovná 0,2 gramov. Diamant, ktorý má hmotnosť 10 gramov, má teda napríklad váhu 50 karátov. Diamanty v bežne predávaných šperkoch majú obvykle váhu v desatinách až jednotkách karátov. Pri obchodovaní s diamantmi sa hmotnosť zaokrúhľuje na dve alebo tri desatinné čísla. Stanovenie hmotnosti sa vykonáva na špeciálnych karátových váhach, v dnešnej dobe hlavne elektronických. 
 

Diamanty hmotnost

 

Farba (color)

Farba je jednou z najdôležitejších vizuálnych vlastností drahokamu, pretože sa významne podieľa na určení jeho hodnoty. Ak hovoríme o diamante, vybaví sa nám väčšinou bezfarebný drahokam. Diamanty sa však vyskytujú v udivujúcej sa palete farieb, ktorá sa pohybuje od ružovej cez veľmi vzácnu červenú, modrú, zelenú, hnedú až po čiernu. Bezfarebné diamanty, ktoré sa pracovne označujú názvom prvotriedne biele, sú však veľmi vzácne. Sú ideálnym kryštálom, ktorý láme svetlo do všetkých farieb dúhy, i z tohto dôvodu sú diamanty jediným drahokamom, u ktorých sa cení bezfarebnosť. 
 
Tip: K oceneniu farby diamantu používame veľmi podrobnú stupnicu farieb, ktorá sa označuje veľkými písmenami abecedy, počnúc písmenom D, pri čom hodnotenie farieb diamantu je založené na pozorovaní intenzity zvyšujúcej sa žltej sýtosti. Sýtosť a farba odtieňa môže zvýšiť i znížiť cenu diamantu. Napríklad biele diamanty s odtieňom žltej sú väčšinou lacnejšie, zatiaľ čo diamanty iných farieb sú veľmi cenenné. 

 

Diamanty barva

 

Čistota (clarity)

Čistota drahého kameňa je definovaná na základe podrobného skúmania všetkých nedokonalostí, ako sú napríklad inklúzie (vnútorné uzatvoreniny) a vonkajšie poškodenie. Pre definíciu čistoty kameňa je záväzné desaťnásobné zväčšenie pod lupou (aplanatická a achromafická lupa). Takmer všetky diamanty obsahujú miniatúrne „nedokonalosti“, ktoré však nie sú znehodnotením ich jedinečnosti, ani neovplyvnia ich krásu. Inklúzia v diamantoch je súčasťou prírody, ktorá učinila každý kameň originálnym a sú zároveň potvrdením ich prírodného pôvodu. Zároveň však platí, čím menej „nedokonalosti“ má, tým vzácnejší drahokam je. Dokonalé čistý je len ten diamant, na ktorom skúsené oko ani pre desaťnásobnom zväčšení pod lupou neobjaví inklúziu alebo zakalenie. Približne 20 % vyťažených diamantov ma dostatočnú čistotu na to, aby mohli byť použité v klenotníctve. Ostatných 80 % sa využíva priemyselne. 
 

Diamanty čistota

 

Brus (cut)

Brus diamantu, jeho proporcie a symetrie majú kľúčový význam pre vzhľad diamantu a jeho brilanciu. Brilanciou sa rozumie rozptyl svetla na spektrálne farby, teda disperzie, ktorá spôsobuje „oheň“ alebo „život“ v kameni. Brus je jediné kritérium z 4C, ktoré je najviac ovplyvnené človekom, alebo ostatné kritéria sú dané len prírodou. Pokiaľ brus vykáže optimálne proporcie, diamant zažiari najkrásnejším ligotom. Najobľúbenejším brusom je tzv. briliantový brus (briliant), ktorý ma 57 fazet (plošiek). Ostatné brusy, ako smaragdový, ovál, kvapka, srdce, princes a markýza, sa nazývajú fantazijné brusy a majú naopak rôzny počet fazet. Brus a jeho proporcie sa označujú ako veľmi dobrý, dobrý, stredný a zlý. 

Certifikáty

Ku každému šperku s diamantmi obdržíte certifikát pravosti vydaný našim dodávateľom diamantov, ktorý je overený diplomovanými gemológmi.

V tomto dokumente sú písané všetky vlastnosti diamantov ako brus, veľkosť – váha, čistota, farba, atď. Tento certifikát je veľmi dôležitý, slúži ako rodný list pre Váš šperk.

Všetky diamanty zasadené v našich šperkoch boli získané legálnou cestou.

U väčšine diamantov cca od 0,50 ct môžete od nás naviac získať tiež certifikát pravosti od nezávislého medzinárodného gemologického laboratória G.I.A. – jedna z najuznávanejších gemologických inštitúcií na svete.