Hodnotný šperk, predovšetkým svadobné a zásnubné prstene, sú kvalitnou investíciou na celý život. Šperky sa však môžu časom opotrebovať, biele zlato už nie je tak biele, zirkóny strácajú lesk, povrchový lesk či mat na prsteňoch už nevyzerá ako kedysi... Aby si šperky po rokoch zachovali svoju krásu a predovšetkým lesk, je potrebné sa o nich dostatočne starať.

Základom je si uvedomiť, pri ktorých činnostiach sa vyplatí si šperky a to predovšetkým prstene dávať dole. Rozhodne zamedzte ich styku s akýmikoľvek chemikáliami – napríklad čistiace prostriedky alebo chlórom v plaveckých bazénoch. Rovnako im veľmi škodí, keď si ich na ruke nechávate počas zvýšenej fyzickej záťaže a materiál šperku je tým vystavený zvýšenému mechanickému oteru či častému pôsobeniu potu. 
 
Málokto tiež vie, že ideálne je dať dole všetky šperky aj na noc. Ideálne je ich uložiť na suché miesto, napríklad do krabičky. Obľúbené sú aj najrôznejšie šperkovnice na šperky, ktoré sú však často chybne umiestnené v kúpeľni. Nadmerná vlhkosť šperkom veľmi škodí, vhodnejšie je uložiť ich napríklad v izbe. Šperky, ktoré používate len občas, napríklad náhrdelníky, je potrebné na viac uschovať pred svetlom – opäť najlepšie v šperkovnici. Ale pozor, ideálne by sa šperky nemali navzájom dotýkať; skúste ich teda uchovávať buď v oddelených priehradkách alebo jednotlivo zabalené v handričke. 
 
Šperkom tiež veľmi škodí make-up alebo lak na vlasy. Doporučenie je jednoduché, najprv naneste make-up a lak na vlasy, šperky patria na telo až posledné. 
 
Na internete existujú desiatky návodov na domáce čistenie šperkov, niektoré z nich však môžu skôr uškodiť. Rozhodne nič však neskazíte, keď šperky raz mesačne umyjete vo vlažnej vode s trochou tekutého mydla. Dbajte však nato, aby ste ich následne dôkladne vysušili jemnou handričkou. Pozor toto však nerobte so šperkmi ktoré sú osadené perlami. 
 
My rozhodne doporučujeme využívať služby klenotníctva, kde Vám prstene aj iné šperky zlatník profesionálne zrenovuje za pár desiatky korún, odstráni viditeľné škrabance, obnoví lesk či mat a budú opäť žiariť ako nové.