Všetky prstene sú jedinečné a čiastočne sa v nich odráža osobnosť majiteľa. A to ako vizuálna podoba, tak aj materiál, z ktorého je prsteň vyrobený. Pozrite sa s nami, aké materiály patria medzi najvyužívanejšie  a ako si medzi nimi vybrať.

Medzi stálicu na poli materiálov k výrobe šperkov patrí bezpodmienečne zlato, už nech to je tradičné žlté, alebo módne biele. Klasické žlté zlato (zliatina rýdzeho zlata, striebra a medi) volia najčastejšie zástancovia klasických typov prsteňa a jeho najväčšia výhoda spočíva predovšetkým v mimoriadnej odolnosti a krásnom dlhotrvácom lesku šperku. V posledných rokoch však väčšina zákazníkov dáva prednosť bielemu zlatu. Jednoducho povedané, jedná sa o zliatinu zlata a najčastejšie niklu (či paládia), zinku a striebra, ktoré sa vo finále upravuje rhódiom. Práve táto úprava odlišuje biele zlato od striebra, alebo mu dodá nádherný lesk, ktorý sa však môže časom mechanicky zotrieť. Nie je však problém šperk vyleštiť a naniesť rhódium opakovane a napríklad starej svadobnej obrúčke tak vrátiť požadovaný lesk. 
 
V dnešnej dobe prichádza do popularity v Čechách nie zatiaľ veľmi známe paládium. Po mechanickej stránke je to jedna z najlepších zliatín na výrobu svadobných obrúčok. Vyniká ako svojou tvrdosťou, vysokou belosťou (nie je potrebné rhódiovať), mechanickou odolnosťou proti poškrabaniu a antialergickému zloženiu ( paládium, striebro, wolfrám, rhutenium). Cenovo svadobné obrúčky z paládia vyjdú lacnejšie cca o 25% ako zlato. 
 
Také striebro býva v klenotníctve využívané často ako zliatina, a to napríklad s meďou či paládiom, čo mu dodáva omnoho väčšiu pevnosť a mechanickú odolnosťou. Strieborné šperky sú charakteristické jemným svetlo bielym leskom a ich najväčšou výhodou je hlavne cena, napríklad u strieborných svadobných či zásnubných prsteňoch je niekoľkonásobne nižšia, ako keby boli vyrobené zo zlata alebo paládia. To však neznamená, že by strieborné šperky vydržali to, čo zlaté. Hlavnou nevýhodou pri striebornej zliatine je jej tvrdosť, ktorá je mnohonásobne nižšia ako u zlatej. 
 
Pokiaľ však hľadáte niečo jedinečného a ste ochotní si za túto exkluzivitu aj priplatiť, tak pre Vás máme určené šperky z platiny. Tá je často využívaná napríklad na výrobu zásnubných prsteňov, alebo ako po chemickej, vizuálnej i mechanickej stránke vychádza zo všetkých zliatin drahých kovov absolútne najlepšie. Je oveľa luxusnejšia ako zlato a viac sa hodí k tejto ojedinelej príležitosti. Na viac, tradičný zásnubný prsteň, má v sebe zasadený drahý kameň – ten najviac vynikne v kombinácii s lesklým a žiarivým kovom, čo platina je. Vyššia cena kovu v sebe však nesie aj radu výhod, ako je napríklad už spomenutá vyššia mechanická odolnosť či takmer minimálne šance na alergickú reakciu. 
 
Jedna z najlacnejších variant pri výrobe svadobných obrúčok je chirurgická oceľ, ktorá taktiež patrí medzi kovy, ktoré sú takmer stopercentne hypoalergénne. Za ich prednosti je považovaná tiež vysoká pevnosť a farebná stálosť, môže sa totiž stať, že by sa po rokoch nosenia objavili na šperku škvrny či fliačiky. Nevýhodou oproti ostatným materiálom je nižší lesk chirurgickej ocele, ktorý sa však dá čiastočne odstrániť elektromagnetickým leštením. Celkom výraznou nevýhodou tohto materiálu je nemožnosť dodatočnej úpravy veľkosti prsteňa či akékoľvek iné zmeny. Aj tak ale zostáva chirurgická oceľ skôr materiálom na výrobu piersingov či náušníc, ako na svadobné alebo zásnubné prstene, ktoré by s Vami mali byť po celý život.