Snáď každý z nás je v dnešnej dobe na niečo alergický, alebo sa s alergiou stretáva v blízkej rodine. Keď ide o alergiu na mliečne výrobky, slniečko, lepok alebo niektoré druhy vitamínov, tak alergia dokáže človeku poriadne znepríjemniť život. A inak to nie je ani pri alergii na kovy

Škodlivé kovy ukryté v zliatinách

Alergia na kov sa prejavuje začervenaním pokožky v oblastiach, kde sa kov dotýka pokožky, alebo v jeho blízkosti. Môže sa objaviť len mierne podráždenie a začervenanie, tak isto môžu vyskákať svrbiace vyrážky alebo sa objavia pľuzgieriky. To všetko má za následok zvlečenie prstienkov a často aj smutnú závisť tým, ktorým kov nevadí. 
 
Najčastejšie kovy, ktoré vyvolávajú práve túto alergiu, bývajú chróm, nikel, hliník alebo aj kobalt. Tieto kovy občas potrápia až 40% z nás. Najčastejšie sa objavujú v zliatinách, no okrem šperkov ich nájdete aj v hodinkách alebo v obrúčkach okuliari.
 

Šperky si vyberajte dôkladne a zaujímajte sa o zloženie zliatiny kovov.

Ako náhle sa u Vás alergia na kovy prejaví, neostáva nič iné, ako si dávať dôkladný pozor na to, aké šperky si kupujete a nosíte. Pokiaľ hľadáte 100%  hypoalergénny drahý kov, tak stavte na platinu. Šperky z platiny sú obľúbené nie len medzi alergikmi, ale aj medzi ostatnými ľuďmi, ktorý chcú investovať do toho najlepšieho, čo nám naša planéta môže dať.
 
Z drahších materiálov sa veľmi dobrou znášanlivosťou a teda nízkym rizikom vzniku alergií, môže pochváliť napríklad paládium, titanium alebo šperky zo 14 či 18 karátového zlata bez obsahu niklu. Všeobecne môžeme povedať, že alergii na kov sa dá predísť základným pravidlom : Vyberajte si kvalitné šperky, ktoré sú vyrobené bez prímesí kovu, ktorý spôsobuje alergiu!