Prihlásenie zákazníka

Zabudnuté heslo

Registrace zákazníka

Výhody registrace
  • Přehled o vašich aktuálních a historických objednávkách.
  • Zařazení do našeho věrnostního programu.
  • Sleva až do výše 10%.
  • Možnost nastavení připomenutí vašich významných životních událostí.

Hlboká krása prírodných zafírov


Prírodný zafír je mono kryštál minerálu nazývaný korund, ktorý má v sebe ďalšie zložky. Samotný korund sa  totiž nemôže pýšiť tak krásnymi farbami ako zafír. Áno, zafír nemusí byť iba modrý. Modrá farba je u zafírov vzácna a tak je aj najžiadanejšia. Okrem iného môže mať prírodný zafír odtiene žltej, zelenej, fialovej alebo oranžovej. A hoci sú červené kamene na základe rovnakého minerálu ako zafír, nazývajú sa rubíny.


Korund je veľmi odolný a na stupnici tvrdosti zastáva hneď druhú priečku po diamante. Tvrdosti jeho syntetických bratov využívajú tiež hodinári. Zafír, vyrábaný čisto bezfarebný je dokonalo priehľadný a lesklý, ale zároveň dokáže perfektne ochrániť jemný hodinársky strojček.


Ale naspäť k tým nádherným farebným zafírom. Môžeme ich hodnotiť podľa niekoľkých kritérií, farba je samozrejme prvým z nich. U modrého zafíru najviac rozhoduje intenzita farby. Tá zásadne rozhoduje o cene. Tmavší menší zafír bude totiž drahší než karátovo hodnotnejší kameň svetlo modrej farby. Farebnosť a temnotu modrej farby je možné aj u prírodných zafírov upraviť, a to zahrievaním. Kamene, ktoré sú zhriate až na 1800 C po dobu niekoľkých hodín získajú plnšiu modrú farbu. Stále sú to ale prírodné kamene.


Zafíry sú ale taktiež  nachádzané v rúžových, fialových, zelených či žltých tónoch. Veľmi vzácne sú oranžovo rúžové drahokamy.  Zafíry v ktorých sa prelínajú jednotlivé farby sú ojedinelou ukážkou kúziel matky prírody. A tiež majú vysokú cenu. V našej dielni používame zafíry, ktoré pochádzajú z nálezísk v Thajsku a v Mozambiku. Zafíry zo Srí Lanky sú dostupné individuálne a ich dodanie je ovplyvnené dostupnosťou u našich zahraničných dodávateľov.


Ďalej môžeme zafíry hodnotiť podľa čistoty a brusu. Pre zafíry je typický optický efekt. Ten sa vďaka špecifickému rozptylu svetla ukazuje ako šesť cípa hviezda na povrchu kamena. Táto krásna vlastnosť vynikne na oválnych tvaroch kameňov, je to ale veľká vzácnosť a aj ostatné kamene  si zaslúžia pozornosť. Brusy ako emeraldový, fancy alebo oválny, im ich zaistí.


Síce nie tak hodnotným, ako sú naše korunovačné klenoty, ale určite módnymi časopismi oveľa viac sledovaným predmetom je cejlónsky zafír v zásnubnom prsteni vojvodkyne Kate. Prsteň najskôr patril matke princa williama, princezne Diane. Po zásnubách Kate a Williama sa ale stal ozajstnou senzáciou. Tento prsteň dodnes slúži ako inšpirácia pre klenotníkov a temne modrý zafír sa tak stal jedným z najobľúbenejších drahokamov usádzaných do zásnubných prsteňov.


Či  už sa ako malá hrala  vaša vyvolená na princeznú alebo nie, šperkom so zafírom jej dávate jasne najavo, že sa tešíte na rozprávkový život s ňou.