Dokonale vybrúsený kus diamantu do luxusného briliantu je najlepšou voľbou pre zásnubný prsteň a svadobnú obrúčku, lebo svojou trvalou hodnotou vyjadruje silnú lásku k obdarovanému. Aká zložitá je však cesta od vyťaženia diamantu až po zasadenie briliantu do prsteňa?

Na úvod je potrebné vysvetliť základný rozdiel medzi diamantom a briliantom – takže diamantom sa rozumie neopracovaný vyťažený kus materiálu, ktorý sa neskôr vybrúsi do podoby pravidelného briliantu a využije sa ako súčasť zásnubných prsteňov alebo iných šperkov. V súčasnej dobe sa najväčšia časť diamantov ťaží v Južnej Afrike, na ruskom Sibíre a v Kanade. Vzhľadom k rýchlemu úbytku zásob diamantov, ich cena každoročne stúpa, preto sú aj do budúcna veľmi atraktívnou investíciou. 
 
Existujú celkom štyri vlastnosti diamantov, ktoré sa posudzujú – súhrne sa nazývajú 4C (carat- karát alebo hmotnosť, clarity – čistota, color – farba, cut-brus). Hmotnosť diamantu sa vyjadruje pomocou karátov, pričom jeden karát (1ct) sa rovná 0,2 gramu. Pri vyťažených diamantov sa pomocou stupnice posudzuje tiež množstvo nečistôt v ňom obsahujúcich, pričom tie diamanty, ktoré nie sú dostatočne čisté pre použitie na výrobu šperkov, putujú na priemyselné spracovanie. 
 
Diamant je primárne bezfarebný minerál, pomocou prímesi niektorých chemických prvkov však môže získať rôzne odtiene, najčastejšie do žlta. Farba diamantu sa taktiež meria celosvetovou uznávanou stupnicou a najviac cenené sú pochopiteľne absolútne bezfarebné kusy. Poslednou vlastnosťou je brus, ktorý vysvetľuje, akým spôsobom bol presne diamant vybrúsený do briliantového či iného brusu. Čím dokonalejší brus, tým lepšie briliant odráža svetlo a viac sa leskne. 
 
Krásne vybrúsený briliant je napríklad v otázke zásnubných prsteňov jednoznačnou voľbou na istotu. Pomocou krásneho briliantového prsteňa muž dáva žene najavo svoju hlbokú lásku a túhu stráviť s ňou zvyšok života. Diamant je investícia, ktorá sa rozhodne vyplatí!