Okrem tých príjemnejších záležitostí, ako sú medové týždne alebo prezentácie svadobných fotografií, vás po svadbe čaká aj trocha "úradničiny". Zmena priezviska, nové doklady - čo ďalšieho je potreba hneď po svadbe vybaviť?

 

 

Poďakovanie hosťom

Hostia ocenia, ak im po svadbe dáte najavo, že ste si s nimi svadobný deň užili. Je len na vás, či ich obvoláte, alebo radšej zvolíte písomné poďakovanie v podobe ďakovných kartičiek. Môžete im poďakovať len za účasť na svadbe, prípadne prejaviť vďačnosť za svadobný dar. Rozosielanie vykonajte ideálne do 4 týždňov po svadbe, kedy sú emócie a spomienky ešte čerstvé.

 

Zmena priezviska po svadbe

To, že žena po svadbe preberá manželovo priezvisko, sa deje stále najčastejšie. Rovnako tak si ale môže žena ponechať svoje priezvisko alebo mať svoje aj manželovo. Zákon umožňuje hneď niekoľko variantov, ako s priezviskom po uzavretí manželstva naložiť. V rámci prvého a najbežnejšieho spôsobu potom manželovo priezvisko automaticky získavajú aj deti. V každom prípade je potrebné zmenu priezviska nahlásiť na príslušných úradoch, najlepšie do 30 dní od jej vzniku.

 

Kde všade zmenu priezviska nahlásiť?

Skúste inštitúcie najprv obvolať a zistiť, či môžete zmenu nahlásiť z pohodlia domova, alebo sa musíte dostaviť osobne.

 

Zmenu čo najskôr nahláste:

 

  • zamestnávateľovi,
  • bankám,
  • zdravotnej poisťovni,
  • telefónnemu operátorovi.

 

Dajte vedieť tiež poisťovni, ak máte dohodnutú nejakú poistku ako napríklad úrazové alebo životné poistenie. V prípade, že vlastníte nehnuteľnosť, potom zmenu ďalej oznámte na katastrálnom úrade. Vlastníci automobilov potom musia zmenu do 10 dní ohlásiť aj na registri vodičov vozidiel, aby mohla prebehnúť výmena malého a veľkého technického preukazu. Ak ste evidovaní na úrade práce, do 8 pracovných dní ste povinní ho so zmenou oboznámiť.

 

 

Čo si ustrážiť, ak podnikáte

Čerstvo oddaní podnikatelia budú mať posvadobné vybavovanie ešte o niečo pestrejšie. Ak sa to týka aj vás, do 15 dní od uzavretia sobáša si najprv zaskočte na živnostenský úrad a vezmite si so sebou sobášny list, rovnako daňový úrad a na sociálnej poisťovni sa ukážte do 8 pracovných dní.

 

Na finančnom úrade zmenu našťastie hlásiť nemusíte, pracovníci daňového úradu to spravia za vás.

 

Nové doklady

Pri zmene priezviska vás čaká ešte ďalšia a pravdepodobne najmenej zábavná úloha, a síce výmena dokladov. Konkrétne sa jedná o:

 

1. Občiansky preukaz - o nový občianky si zažiadajte do 30 dní od chvíle, kedy ste dostali sobášny list. Ak lehotu zmeškáte, úrad vám môže naúčtovať penále. Hneď po obrade vám na občianskom odstrihnú rožtek a dajú vám lístoček s odôvodnením. Ten noste spolu s OP pri sebe do tej doby, než vám zhotovia nový - odstrihnutý doklad je inak neplatný. Nový občiansky preukaz vám vydajú na základe sobášneho listu a na oddelení dokladov Policajného Zboru, na ktorom ste si podali žiadosť.

 

2. Cestovný pas - ak ste si ponechali svoje priezvisko, nový pas neriešite - rodinný stav sa v ňom neuvádza. V opačnom prípade si o pas požiadajte, pretože ten starý vám platí len 3 mesiace po uzavretí manželstva. Pre nový pas sa opäť vydajte na oddelenie dokladov Polície, pričom si so sebou vezmite nový OP a 33€ na správny poplatok.

 

3. Vodičský preukaz - na vybranom úrade si rovno zaobstarajte aj nový vodičák. K vybaveniu žiadosti si pripravte starý vodičský preukaz, doklad totožnosti a potvrdenie o zmene údajov. Za výmenu zaplatíte poplatok 6,50€.

 

       

Navštívte pobočky Rýdl

 

 
 

 

 

 

Přečítajte si tiež: