Žlté zlato je v posledných rokoch menej obľúbené ako niekedy; prstenníky snúbencov aj novomanželov totiž čím ďalej častejšie zdobia prstene z alternatívnych materiálov. Okrem platiny, chirurgickej ocele alebo striebra je to hlavne aj veľmi populárne biele zlato.

Biele zlato predstavuje zliatinu zlata s inými ďalšími kovmi, najčastejšie so striebrom, niklom, paládiom alebo mangánom. Podľa zvolenej prímesi sa tiež menia vlastnosti šperku, ktoré sú zo vzniknutého bieleho zlata vyrobené – zliatina s niklom je výrazne tvrdá a preto sa najčastejšie používa na výrobu svadobných a zásnubných prsteňov. Naopak zliatina s paládiom je mäkkšia a skvele sa hodí pre kombináciu s drahými kameňmi. Niekedy sa biele zlato aj „vyrába“ tak, že sa šperk zo žltého zlata pokryje vrstvou rhódia. V tom prípade však problém nastáva po niekoľkých mesiacoh, kedy dochádza k ošúpaniu tejto úpravy šperku a na povrch vystúpi pôvodné žlté zlato. Rhódium sa však pre povrchovú úpravu šperkov z bieleho zlata používa vždy a doporučuje sa raz za dva roky navštíviť zlatníctvo a nechať si prstene znova porhódiovať.
 
Prstene z bieleho zlata zaujmú na prvý pohľad svojou jednoduchou eleganciou a čistým, sviežim dizajnom. Oveľa lepšie tiež korenšponduje s vloženým kameňom, už nech ide o briliant alebo lacnejšiu variantu v podobe zirkónu. Zásnubné aj svadobné obrúčky z bieleho zlata sú pre laika často nerozoznateľné od prsteňov zo striebra, ale rozdiel je pri podrobnejšom skúmaní viac než patrné. Biele zlato je viac lesklejšie, žiarivejšie a na rozdiel od striebra nehrozí, že po pár rokoch nosenia sčernie a vyniká hlavne omnoho vyššiou tvrdosťou ako striebro. Naviac šperky z bieleho zlata sú drahšie, ako tie strieborné – viacmenej výraznejšia kvalita šperku bohato vyrovná, ba aj prevýši vyššiu cenu.
 
Už nech sa rozhodnete pre žlté či biele zlato, alebo radšej vsadíte na iný materiál pre výrobu Vašeho zásnubného či snubného prsteňa, najdôležitejší je cit s akým prsteň navlečiete na prsteníček. Riaďte sa srdcom a vyberajte podľa jeho rád ....