Pri výbere zásnubného prsteňa aj spoločných snubných prsteňov stoja ľudia často pred otázkou – prsteň s diamantmi alebo zirkónmi ? Alebo úplne bez kameňa ? A jediný známy rozdiel, medzi diamantom a kubickým zirkónom je cena – podľa ktorého sa vo finále rozhodnú. Máme pre Vás ešte však pár ďalších typov, vďaka ktorým sa o zirkónoch dozviete niečo viac a ktoré Vám uľahčia rozhodovanie.

Na začiatok je dobré urobiť si jasno v tom, čo vlastne kubický zirkón je. Ide o chemickú zlučeninu, na rozdiel od diamantu, ktorý je prírodného pôvodu. Zirkóny sú naviac samozrejme krehšie a mäkkšie ako diamanty – čo môže byť tiež jedným z rozhodujúcich faktorov.
 
Na prvý pohľad však zirkóny od diamantov nerozoznáte. Pri letmom pohľade na nový prsteň, ktorým sa Vám chváli čerstvo zaľúbená kamarátka, nedokážete laickým okom rozoznať, či ide o zirkón alebo nie. Pokiaľ by ste ale spomínaný zásnubný prsteň videli o rok alebo dva neskôr, pravdepodobne by ste spoznali, že sa nejedná o diamant. Ten totiž na rozdiel od zirkónu vydrží nádherné lesklý a žiarivý mnoho rokov, zatiaľ čo zirkón stráca svoj žiarivý pôvab už po jednom roku. Vďaka tomu, že je diamant extrémne tvrdý a jeho povrch sa nenaruší, dokáže aj po mnoho rokoch krásne odrážať odrazy svetla a rozžiariť celý prsteň. U mäkkších zirkónov je bohužiaľ táto možnosť nereálna. 
 
Krásny lesk diamantu je daný aj tým, že má vyšší index lomu svetla ako zirkón a je preto v prsteni oveľa viac iskrivejší. Rozdiel medzi týmito kameňmi laickým okom nepoznáte, pokiaľ sa bude jednať o veľmi malý zasadený kameň – pokiaľ ich však bude napríklad päť vedľa seba alebo sa bude jednať len o jeden veľký kameň, tak spoľahlivejšie rozoznáte, čí máte pred očami zirkón alebo diamant.
 
Neporovnateľnou výhodou zirkónu je však ich cena, ktorá je mnohonásobne nižšia ako u diamantov. Položte si však nasledujúcu otázku : chcem šetriť na niečom, čo si kupujem na celý život? Zásnubný prsteň a svadobné obrúčky sú totiž výnimočnými šperkami, tak ich hodnota by mala byť trvalá a rovnaká aj po päťdesiatich rokoch nosenia. Premýšľajte preto, či budete radšej investovať do diamantov alebo sa uspokojíte so zirkónmi. Nech sa rozhodnete tak či tak, dôležité je, že výber prsteňov bude vychádzať priamo z Vašho srdca a spojí dva rôzne životy v jeden spoločný.