Už dávno sa svadobné obrúčky nevyrábajú len z klasických kovov ako je biele alebo žlté zlato. V posledných rokoch aj oblasť šperkov podľahla módnym trendom a škála materiálov pre výrobu nie len prsteňov je čím ďalej bohatší. Okrem luxusnej platiny a cenovo dostupnej chirurgickej ocele sa do popredia záujmu dostáva aj paládium.

Čo vlastne paládium je ? Ide o zliatinu, ktorá je farbou aj štruktúrou podobná platine. Výrazne sa od nej odlišuje cenou – paládium je cenovo dostupnejšie ako platina aj ako biele zlato. Oproti bielemu zlatu naviac paládium vyniká vyššou bielosťou, preto šperky z neho vyrobené nie je potrebné galvanicky rhódiovať.
 
Paládium sa niekedy využíva aj do zliatín pre výrobu šperkov, avšak nie ako majoritný kov – ako prímes ho môžeme nájsť napríklad u bieleho zlata, kde často nahradzuje nikel. Podobne využívané je paládium aj pri výrobe dentálnych nití a výnimočne aj ako investičný kov.
 
Veľkou výhodou šperkov z paládia je tiež ich hypoalergénnosť a stálefarebnosť. Odtieň paládiových šperkov sa pohybuje medzi strieborne bielou a šedou farbou; všeobecne sa dá povedať, že sú o niečo tmavšie ako šperky z platiny, ale paradoxnejšie ako tie z bieleho zlata. Vyznačujú sa výrazným leskom. Šperky z paládia naviac zaisťujú dlhotrvajúcu farbu.
 
Pre výrobu snubných prsteňov používame paládiovú zliatinu Pd585Wru s obsahom paládia, striebra, wolframu a ruthenia. Paládium je ideálne pre výrobu masívnejších šperkov, avšak kvôli riziku výraznej oxidácie nie je vhodné pre liatie. Aj preto sa prstene z paládia vyrábajú klasickými klenotníckymi technológiami. A aj to je dôvod, prečo do paládiových prsteňov investovať – ide z nich cítiť punc originality, poctivej tradičnej práce a výnimočnosť!