Drahé kamene odjakživa ľudí priťahovali doslova ako magnety. Ľudia sa nimi radi obklopovali a zdobili. Najmä preto, že diamanty sú vzácne a nesmierne cenné. Niet sa čomu čudovať, že dostali názov drahokamy. Vynikajú nielen svojou krásou, ale prisudzujú sa im tak isto aj liečivé účinky.
 

Diamanty alebo brúsené brilianty zdobia najmä zásnubné prstene. Pretože sú však pomerne drahé, niektorí dávajú prednosť prsteňom so zirkónom. Poďme si pripomenúť pár zaujímavostí zo sveta týchto krásnych kameňov. 
 

Drahokam alebo polodrahokam?

Vzácne kamene môžeme rozdeliť na drahokamy a polodrahokamy. Drahokamy sú lesklé, farebné alebo číre, sú veľmi tvrdé a odolné. V šperkárstve patria medzi pomyselnú špičku ľadovca. Ide o krásne materiály, ktoré odolávajú opotrebeniu. Vyskytujú sa vo voľnej prírode. Medzi najcennejšie a najkrásnejšie patrí diamant, zafír, rubín a smaragd. Tieto štyri kamene majú naozaj najvyššie postavenie a preto im prináleží vysoká cena. 
 
V šperkárstve sa často využívajú aj polodrahokamy, teda opracované kamene, ktoré nie sú tak kvalitné a žiarivé. Napriek tomu vypadajú veľmi pekne a majú mnohokrát aj liečivé schopnosti. Menujeme napríklad olivín, opál, tyrkys, topáz a mnoho ďalších. Sú viacfarebné a brúsia sa do množstva rozličných tvarov. Často zdobia šperky z bižutérie.
 

Opracovanie kameňov do šperkov

Kedysi dávno ešte v starom Egypte sa drahokamy používali vo svoje pôvodnej podobe teda, neopracované. Postupom času ich ľudia začali brúsiť do hladkých plôch, ktoré sú nazývané fasety. Môžu zdobiť prstene, náhrdelníky, náušnice. Jedná sa o veľmi drahé a cenné šperky, ktoré majú vysokú hodnotu, ktoré dlho vydržia a nestratia svoju krásu.
 

Zásnubné prstene

Zásnubné prstene patria medzi šperky s najvyššou hodnotou, a to nielen, čo sa týka financií. Ide o prstienok darovaný z lásky na celý život. Muži teda často vsadia na ten najlepší v podobe zásnubného prsteňa s briliantom. Po takom šperku túži snáď každá žena. Pokiaľ im to však financie nedovolia,  alternatívou sú zásnubné prstene so zirkónom. Zirkón sa na prvý pohľad veľmi podobá diamantu, nemá však rovnaké vlastnosti a finančne vyjde lacnejšie. Pokiaľ chcete dať Vašej milovanej prsteň na celý život, zvoľte radšej menší briliant, ktorý môžete kúpiť aj s obmedzeným rozpočtom. 
 
Každý dobre vie, že diamant je najtvrdší kameň, ktorý je prakticky nezničiteľný. Hneď za ním stojí o niečo menej známy zafír, ktorý žiari krásnou modrou farbou a často zdobí práve náušnice. 
 
Ak chcete svoju drahú polovičku v skutočnosti potešiť krásnym šperkom, zvoľte drahokam, ktorý dokonale podtrhne jej krásu.