Snívate o tom, že pôjdete k oltáru za sprievodu organu, ktorých tóny sa budú rozliehať po úchvatnom kostole? Či už ste veriaci, alebo nie, dosť možno vás zaujíma, čo taká svadba v kostole obnáša a ako prebieha. V našom článku sa dozviete všetko potrebné, vrátane toho, aké musíte splniť podmienky a na koľko vás svadba vyjde.

 

Katolícka svadba v kostole - aké má pravidlá a podmienky?

Tým najzásadnejším pravidlom pre uskutočnenie cirkevného sobáša v kostole je to, že aspoň jeden z vás musí byť krsteným katolíkom. Katolícka cirkev vám v takom prípade umožňuje sobáš s nekatolíkov na základe tzv. dišpenz. Znamená to, že ak jeden z vás nie je pokrstený, nemusí sa kvôli sobášu nechať rýchlo pokrstiť. Ostatne, celý proces by aj tak trval najmenej rok.

 

Pred žiadosťou o dišpenz však musíte obaja podpísať vyhlásenie ku katolíckej výchove svojich detí. Záväzok sa týka predovšetkým vás ako katolíka a zahŕňa aj to, že vaše deti budú katolícky pokrstené. Až potom môžete požiadať o povolenie daného biskupa. Ku svedkom sa žiadne podmienky nevzťahujú a ich viera teda nemá na ich svedectvo žiadny vplyv.

 

V skratke:

 • Musíte byť obaja plnoletí a spôsobilí na právne úkony.
 • Musíte byť obaja slobodní - inými slovami, musí ísť o váš prvý sobáš.
 • Ak jeden z vás nespĺňa niektoré podmienky, musíte získať dišpenz.
 • Musíte absolvovať prípravu pre budúcich manželov (ideálne rok pred svadbou).

 

 

Civilná svadba v kostole (pre neveriacich)

Ak ste obaja neveriaci a nepokrstení, sobáš v katolíckom kostole bohužiaľ uzavrieť nemôžete. Napriek tomu sa vám ponúka možnosť vziať sa v kostole, ale v odsvätení. V takom prípade vás potom neoddá kňaz, ale iná kompetentná osoba. V Česku máme veľa krásnych odsvätených kostolov či kaplniek, napríklad:

 

 • Kostol sv. Anny v Prahe,
 • kostol sv. Šimona a Judy v Prahe,
 • kaplnka zámku Kačina u Kutnej Hory,
 • kaplnka sv. Márie Magdalény v Jindřichovom Hradci,
 • kaplnka zámku Valtice,
 • kostol Najsvätejšej Trojice v Písku,
 • kostol Panny Márie v Opočne.

 

Svadba v kostole - priebeh

Svadba v kostole trvá aj so svätou zhruba 90 minút. Omša nie je nutná a vynecháva sa hlavne vtedy, keď jeden zo snúbencov nie je veriaci. Pred vchodom do kostola vás aj svadobčanov privíta kňaz - nevesta sa drží pri oltári vľavo, ženích vpravo. Potom kňaz číta z evanjelia a Svätého písma a prihovára ku snúbencom. Nasleduje udelenie sviatosti, keď všetci svadobčania povstanú a snúbenci musia odpovedať kňazovi na 3 otázky týkajúce sa uzavretia manželstva a vernosti. Kňaz ďalej položí cez vzájomne preložené ruky snúbencov štôlňu, aby mohli budúci manželia zložiť svoj sľub. Tí si potom vymenia prstene a dokončia svoje príhovory. Nasledujú modlitby kňaza a všetkých svadobčanov za novomanželov. Na záver kňaz udelí novomanželom svoje požehnanie. Nakoniec trocha byrokracie - manželia podpisujú Protokol o uzavretí manželstva a sú oficiálne svoji. :)

 

Ešte nemáte svoje snubné prstene? U nás si vyberiete z viac než stovky jedinečných modelov a štýlov - od klasických zásnubných prsteňov až po romantické či minimalistické. Radi vám tiež zhotovíme prsteň podľa vlastného návrhu.

 

Cena svadby v kostole

Pravdepodobne Vás zaujíma , koľko za svadbu v kostole zaplatíte. Samotný cirkevný akt je zadarmo, snúbenci ovšem aj tak dávajú ľubovoľný príspevok farnosti tzv. „na kostoľ“  O jeho výške rozhodujete vy sami. Väčšina pratnerov prispieva v rozmedzí 50-100 €. To však neplatí pre civilnú svadbu v osvedčenom kostole, kde sa cena za obrad líši a radovo pohybuje medzi 200-700 €. Je teda dobré si vyťaženosť, kapacitu a cenové podmienky daného kostola overiť skôr.

 

       

Navštívte pobočky Rýdl

 

 
 

 

 

 

VYBRAŤ SVADOBNÉ OBRÚČKY

Přečítajte si tiež: