Menej je niekedy viac - práve toto tvrdenie trefne vystihuje minimalizmus, umelecký smer, ktorý spočíva v jednoduchosti a zbavovanie sa všetkého nepodstatného. Ovplyvnil svet hudby, filmu, dizajnu, ale aj šperkov. Minimalistické šperky nielenže vyzerajú krásne, ale dajú sa nosiť takmer kedykoľvek. Poradíme vám, ako také šperky vyberať aj nosiť.

 

Minimalizmus ako umelecký smer sa k nám dostal zhruba v 50. rokoch 20. storočia, kedy prenikol do všetkých možných umeleckých sfér od sochárstva, maliarstva až po literatúru a dizajn. U minimalistických diel si všimnete jednoduchých tvarov, čistých línií, ktoré vďaka absencii akýchkoľvek rušivých elementov perfektne vyniknú.

 

1. Kúzlo minimalistických šperkov a prečo ich všetci milujú

Vo svete šperkov spoznáte minimalizmus ľahko - šperky sú jednoduché, decentné, a napriek tomu vás svojim dizajnom či spracovaním zaújmu. A to natoľko, že ste potom schopní nosiť ich denne. Práve jednoduché symboly, geometrické tvary aj línia robia z minimalistických šperkov dobre nositeľné kúsky, ktoré podčiarknu ženskú krásu.

 

 

Vďaka týmto prvkom sa dajú minimalistické šperky výborne vrstviť a kombinovať, bez toho aby sa vzájomne tĺkli. Ak vás šperky bavia a ideálne chcete mať na každom prste jeden prsteň, potom sú pre vás šperky v minimalistickom štýle tou pravou voľbou.

 

2. Ako vyberať minimalistické šperky?

Minimalistické šperky môžu zároveň poslúžiť aj ako slušný základ šperkovnice, ktorým ľahko doplníte outfit do práce i večerný look. Na čo sa pri výbere minimalistických šperkov zamerať?

 

 

Jednoduché tvary a dokonalé spracovanie

Minimalistické šperky si okrem iného zamilujete pre ich nadčasovosť, ktorú podporujú jednoduché tvary šperkov v čele s geometrickými tvarmi či jednoduchými symbolmi. Žiadne zložité ornamenty ani zdobenie u minimalistických šperkov nehľadajte. Typickým minimalistickým kúskom sú napríklad kôstkové náušnice v tvare kruhu či trojuholníka, alebo jednoduché náušnice kôstky.

 

                                                    
                    Náušnice L075     Náušnice L018   Náušnice L026        

 

Decentné farby

V rámci minimalizmu sa zamerajte na šperky v decentných farbách - výrazné farby a sýto farebné drahokamy si s minimalizmom veľmi nerozumejú. Ideálne vyberajte šperky z ružového či bieleho zlata, ak si potrpíte na drahokamy, voľte brilianty, zirkóny či akvamarín.

 

 

 

Jemné línie

Ďalším poznávacím prvkom minimalistických šperkov sú jemné a rovné línie, vďaka ktorým precízne spracovanie lepšie vynikne.

 

3. Ako nosiť a kombinovať minimalistické šperky?

Vďaka jednoduchému spracovaniu minimalistických šperkov máte príležitosť ich medzi sebou kombinovať a dovoliť si mixovať rôzne materiály a tvary, bez toho by to celé pôsobilo prepchato. V mixovaní kovov takmer neexistujú hranice, ak ste už počuli, že biele a žlté zlato k sebe nepatria, potom si tieto dva materiály skúste dať dohromady - výsledok vás milo prekvapí. Teplé ružové zlato príjemne doplní studenšie biele zlato, ale zaujímavý celok vznikne aj kombináciou ružového, žltého a bieleho zlata.

 

                                            
      Náramok L018   Náramok L002   Náramok L015

 

Vrstvenie minimalistických šperkov

Ďalším spôsobom, ako nosiť minimalistické šperky, je vrstvenie. Vrstvenie šperkov nie je žiadna veda a s trochou nápadu ho hravo zvládne každý. Najprv si vyberte, aké šperky chcete vrstviť - budú to prstene, náhrdelníky, alebo náramky? Ak si vyberiete napríklad náhrdelníky, postrážte si len, že sú všetky zhruba v podobnom štýle. Celé kúzlo vrstvenie spočíva v kombinácii rôznych dĺžok náhrdelníkov, keď napríklad kratšiu jemnú retiazku bez prívesku doplníte o dve jemnejšie retiazky s rôznymi príveskami. Najvyššie dáte vrstveným náhrdelníkom vyniknúť v hlbšom výstrihu, ale rozhodne sa nebojte vrstviť aj na zvršky bez výstrihu. Náramky potom vrstvite obdobným spôsobom.

 

                                

 

 

 

Máte radi nevšednú kombináciu a hravý štýl? Potom vyskúšajte mixovanie rôznych tvarov minimalistických náušníc - výborne sa medzi sebou dopĺňajú napríklad jednoduché geometrické tvary. Ak nosíte viacero náušníc v jednom duchu, skúste skombinovať menšie kruhové náušnice s peckovými náušnicami. Vyrážate na večierok alebo na inú sviatočnú udalosť, pridajte k tejto kombinácii ešte vrstvené náhrdelníky a pôsobivý celok je na svete!

 

           

Navštívte pobočky Rýdl

 
   

 

 

            

 

VYBRAŤ ŠPERK

Přečítajte si tiež: